Sunday, April 24, 2011

King



Ma olen juba päris tükk aega lugenud S. Kingi Tumeda Torni sarja. Praegu on viies raamat käsil, imelik on, et ma olen kõikide nende viie osaga kuidagi aega võtnud. Tavaliselt ma loen raamatud väga kiirelt läbi, siis see sari on lihtsalt veninud.

Tegelikult on mulle kõik osad väga meeldinud, hea on see ka, et need ei meenuta tavalisi ulme ja fantaasia raamatuid. Hästi palju on sisse pikitud ka tänapäeva(üheksa- ja kaheksakümnendate New York ) ja toodud igasusguseid tsitaatide ja raamatu näiteid. Osades raamatutes põhinevad päris mitu peatükki raamatutel(Võlur klaasis=Võlur Oz). Raamatutes segunevad ka väga erinevad tegevusliinid, juba tänu sellele, et põhiliselt on kaks tegevuspaika Keskmaa ja New York ning nende mõlema eri aegade versioonid. King kirjeldab ka veel 4 põhitegelase mõttemaailmu põhjalikult.

Ma olen väga nautinud sarja lugemist, sest need panevad automaatset mõtlema ja igasuguste asjade vahel seoseid looma. Raamatud ei lasegi ennast kiirelt läbi lugeda, rohkem tegevusi, sündmusi ja erinevaid emotsioone, mille üle lihtsalt peab mõtlema. Lugedas näen ma ainult filmi, mu aju lihtsalt jätab teksti nägemise kõrvale. Lugema asudes läheb küll natuke aega enne, kui ma täielikult raamatu lummusesse satun, aga kui see on juhtunud, siis ma ei pööra enam mitte millegile tähelepanu.
Igatahes raamtud on lugemist väärt ja kõik on sisukamad ja pigem suunatud täiskasvanutele. Sarja lihtsalt ei saa võrrelda Harry Potteri või muu säärasega, kõik on lihtsalt kuidagi teist moodi, vist pole nii naiivne ja ette aimatav. Aga jah, allpool on, siis kõikidest raamatutest kokkuvõtted. Peab vist mainima ka, et enamik nendest raamatutest on väga paksud(nt viies osa on 800 lehekülge), mulle see igatahes sobib.


Ps. mulle on raamatutest Oijah külge jäänud:D



Kokkuvõtted(pole minu kirjutaud)


 LASKUR/ The Gunslinger
Tume torn I
STEPHEN KING


Mees mustas põgenes üle kõrbe ning laskur jälitas teda...
Nii algab sarja "Tume Torn" esimene raamat "Laskur", kus lugejate ette astub üks Kingi lummavamaid tegelasi, Roland Deschain Gileadist – viimane laskur, kummituslik erak salapärasel hea ja kurja piiril. Oma eraklikus ja illusoorses maailmas, mis peegeldab hirmuäratava sarnasusega meie enda oma, jälitab Roland meest mustas, kohtub võluva Alice'iga, sõlmib sõpruse Jake'i-nimelise poisiga New Yorgist ning jätkab Tumeda Torni otsinguid, andes nii kaasahaarava sissejuhatuse edasisele sarjale.

Seitsmest raamatust koosnevat "Tumeda torni" seeriat, mille kirjutamist King alustas juba 1970-ndatel, peetakse tema magnum opus'eks. "Laskuri" inspiratsiooni sai King Robert Browningi poeemist "Childe Roland to the Dark Tower Came", mida ta luges esimesel õppeaastal Maine'i ülikoolis. Märtsis 1970 kirjutas ta erkrohelistele paberilehtedele romaani esmaversiooni, mille viis osa avaldati esmakordselt ulme- ja fantaasiakirjanduse ajakirjas.
Raamatuna ilmus "Laskur" esmakordselt 1982; 2003. aastal tegi autor sellesse mitmeid muudatusi ja täiendusi. Viimane versioon on olnud ka eestikeelse tõlke aluseks.


KOLM SAATUSEKAARTI/ The Drawing of the Three
Tume torn II
STEPHEN KING


Tumeda torni” sarja teine raamat toob lugeja ette enigmaatilise Rolandi, maailma viimase laskuri, rännaku läbi apokalüptilise kõnnumaa Tumeda Torni suunas.
Tegevustik on elavam ja aktiivsem kui esimeses osas: Roland siseneb kolmest erinevast uksest” New Yorki alternatiivmaailmas ning kohtub narkomaan ja heidiku Eddie Deani, skisofreenilise pärijanna Odetta Holmesi ning sarimõrtsuka Jack Mortiga. Torn läheneb...



AHERMAAD/ The Waste Lands
Tume torn III
STEPHEN KING



“Meie oleme ka-tet, saatusega köidetud inimkogum. Ka-tet’i saab murda ainult surm või reetmine. Iga ka-tet’i liige on just nagu mosaiikmõistatuse killuke. Igaüks eraldi on müsteerium, aga kokku pannes kujuneb neist pilt või… pildi osa.“- Gileadi Roland, viimane laskur

„TUMEDA TORNI“ sarja kolmas raamat „AHERMAAD“ pakub ohtralt fantastikat, pingelisi hetki ja ühe verd tarretama paneva õudusstseeni. Enigmaatiline Roland jätkab teed Torni poole koos oma kahe kaaslasega – Susannah ja Eddiega, kes on astunud tema maailma eri ajajärkude New Yorgist.
Teekonnal üle Ahermaade läbivad nad imepäraseid maastikke, tungivad läbi uskumatutest takistusest ning seisavad silmitsi ainulaadsete vaenlastega, nii inimeste kui muude olenditega.

Roland ise on aga ajanihete tõttu hulluks minemas, vaevatuna süütundest, kas Jake hukkus tema käe läbi või mitte. (Ehk nagu märgib Susannah – „Need ajas rändamised on üks segane värk.“) Hiiglasliku karu koobast otsides saab Roland aimu Torni tegelikust asukohast ja seltskond jätkab teed. 


VÕLUR JA KLAAS/ Wizard and Glass
Tume torn IV
STEPHEN KING

               

"Jah,” lausus Blaine lõpuks. “Olen päri. Kui ma lahendan kõik mõistatused, mis te mulle esitate, läheme koos paika, kus rada välul lõpeb. Kui üks teist ütleb mõistatuse, mille vastust ma ei tea, siis jätan teid ellu ja sõidutan Topekasse, kus te lahkute Monost ja jätkate Tumeda Torni otsimist, kui soovite. Kas ma olen sinu ettepaneku tingimustest ja piiridest õigesti aru saanud, Roland Steveni poeg?”

Viimane laskur Roland ja tema kaaslased on napilt pääsenud ühest maailmast ja libisenud järgmisesse. Siin jutustab Roland neile pika loo armastusest ja seiklustest, kus peaosa mängib kaunis donkihhotlik neiu Susan Delgado. Jahmatavate süžeepööretega ja kaasahaaravalt jutustatud „VÕLURIS JA KLAASIS“ jõuavad lugejad sarja keskpunkti – et jääda kannatamatult ootama „Tumeda Torni” viimaseid osasid.

Ebaharilikus maailmas kulgev jõuliste visuaalsete kujundite ja unustamatute karakteritega „Tumeda Torni“ sari ei sarnane ühegi teise teosega, mida te varem lugenud olete. See on Stephen Kingi visioonirikkaim lugu, fantaasia ja õuduse maagiline kokteil, mida loetakse tema loomingu tippsaavutuseks.


CALLA HUNDID/ Wolves of the Calla
Tume torn V
STEPHEN KING



„Selliseid lugusid nimetatakse muinasjuttudeks,” mõtiskles Roland.„Aga see lugu ei pruukinud juhtuda muinasajal.”
„Seda küll,” nõustus Eddie. „See on rohkem nagu žanri nimetus. Meie maailmas on müsteeriumid ja põnevuslood… ulmejutud… Metsiku Lääne lood… muinasjutud. Saad pihta?” „Jah,” sõnas Roland. „Kas teie maailma inimesed tahavad alati nautida vaid ühte kindlat tüüpi lugu? Tahavad tunda suus ainult ühte kindlat maitset? Kas ühepajarooga ei söö keegi?” „Mõnikord õhtusöögiks ikka,” ütles Eddie, „aga kui asi puudutab meelelahutust, siis me tõesti kaldume nautima ühte maitset korraga ega lase erinevatel toitudel taldrikul kokku puutuda.”


"CALLA HUNDID" on viies raamat Stephen Kingi "TUMEDA TORNI" sarjast. Pärast Topekast põgenemist jõuavad Roland ja tema ka-tet Calla Bryn Sturgise külla, kus nad kohtuvad linnarahva ja isa Callahaniga. Linnarahvas palub ka-tet'i abi võitluses Kõuekärgatuse huntidega, kes tulevad korra iga sugupõlve jooksul, et võtta kaasa üks laps igast linnas sündinud kaksikute paarist. Pärast paarikuist eemalolekut naasevad lapsed vaimselt vigastena, nende areng peatub ja nad surevad noorelt. Huntide tulekuni on jäänud kuu aega... Lisaks sellele, et Roland ja ta ka-tet peavad kaitsma Calla rahvast huntide eest, lasub neil ka kohustus kaitsta üksikut punast roosi, mis kasvab Manhattanil tühjal krundil, 46. tänava ja Teise Avenüü nurgal − kui see peaks hävima, hävib ka Torn...

SUSANNAH' LAUL/ Song of Susannah
Tume torn VI
STEPHEN KING



"Kurb on näha, kuidas inimese usk vastu ei pea," oli vampiir Kurt Barlow öelnud ning siis Don Callahanil tuhmunud ja kasutu risti käest võtnud. Miks oli ta suutnud seda teha? Aga sellepärast – pange tähele paradoksi, märgake mõistatust –, et isa Callahan ei suutnud risti ise minema visata. Sest ta ei leppinud tõdemusega, et rist pole midagi muud kui kõigest üks palju suurema jõu sümbol; see jõud voolas nagu jõgi universumi all, võib-olla tuhandete universumite all…

Midagi kummaliselt köitvat on selles poolvigases, sünges ja skisofreenilises laskuris, kelle keha ja vaim on kogenud aegade jooksul loendamatuid kannatusi, ent vähe rõõme – tema oma kaaslastega hoiab pinget üleval selles seitsmeköitelises saagas, mis tüürib järjest lähemale oma armageddonlikule lõpule. Kui Susannah Dean satub suvel 1999 läbi võluukse Calla Bryn Sturgise äärealadelt New Yorki, on tema "deemon-emmest" parasiidil Mial mõttes ainult üks plaan: sünnitada oma "poisu" kindlaks määratud kohal Manhattanil, nagu on teda käskinud kurja Karmiinkuninga käsilased. Aeg tagant pressimas, järgnevad isa Callahan, varateismeline Jake ja rääkiv lemmik Oi Susannah'le ja Miale, et takistada sündmust, mis võib kiirendada nii Tumeda Torni kui ka seeläbi kõigi maailmade hävingut. Laskur Roland ja Eddie rändavad samal ajal 1977. aasta Maine'is, otsides raamatupoe omanikku Calvin Towerit, keda jälitab mafiooso Enrico Balazar ja tema kamp – seltskond, kes esimest korda ilmutas end Eddie New Yorgi-versioonis raamatus "Kolm saatusekaarti".
Sarja innukaid austajaid ootab ees kas tõeliselt kütkestav teekond või hoopis pahameel, kui autor põimib etteaimamatu käiguga saagasse ühtäkki omaenda karakteri – kuid tuleb anda üksnes au geniaalsusele, millega King endast värvika portree annab. Magnum opus'e kuues osa saab senistest kõige intrigeerivama lõpu, mis sunnib lugejaid ootama viimast, sarja nime kandvat osa, et näha, millise lõpu Kingi väljamõeldud universum saab.

TUME TORN/ The Dark Tower
Tume torn VII
STEPHEN KING

             
Rolandi ka-tet jääb ühtseks, ehkki see on paisatud erinevatesse aegadesse ja ruumidesse. Susannah-Mia on viidud Dixie Pigist (1999. aasta suvel) sünnituskambrisse – tegelikult küll õudustekambrisse – Kõuekärgatuse Fedicusse; Jake ja isa Callahan ning Oi koos nendega on sisenenud, relvad käes, Lexi ja Kuuekümne esimese nurgal asuvasse restorani, omamata aimugi, kui palju vaenlasi neid ootab ja kui ohtlikud need on. Roland ja Eddie on koos John Cullumiga 1977. aasta Maine´is, otsimas kohta Turtlebacki tänaval, kus on tihti nähtud „sisseastujaid”. Nad ihkavad meeletult tagasi teiste juurde, eriti Susannah´ juurde, ent nad on siiski aru saanud, et maailm, kust nad põgeneda tahavad, on ainuke, millel on tähtsust.

Niisiis avaneb see raamat nagu uks Stephen Kingi kujutlusvõime kaugematele äärealadele. Te olete jõudnud juba siiamaani; tulge veel veidi edasi. Tulge lõpuni välja. Heli, mida te kuulete, võib olla teie selja taga kinni langeva ukse paugatus. Tere tulemast Tumedasse Torni.

Tumeda torni juurde käib ka palju lisa raamatuid Tumeda torni sarja kohta.(nt. The Dark Tower: The Gunslinger Born; The Dark Tower: Treachery; The Dark Tower: Battle of Jericho Hill; The Dark Tower: The Long Road Home; The Dark Tower: Fall of Gilead)

3 comments:

Pille Toom said...

Ja selle pika jutu kirjutas see tüdruk, kes kooli minnes ütles: " Ma ei loe. Mulle ei meeldi lugeda ja ma ei hakka mitte kunagi lugema." Ise ka mäletad ?? :)))

Karolina said...

Nii palju kui ma mäletann on mulle alati meeldinud lugeda:D

emme said...

No siis on sul haugi mälu ;P